بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021

program
Picture of علیرضا زرگران

علیرضا زرگران

ورود تعداد زیادی از افراد به این حوزه تعجب آور نیست که فناوری تا چه اندازه گسترش یافته و سرعت آن فزاینده است. علم کامپیوتر خود به زیرشاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک از این زیرشاخه‌ها متخصصان ویژه خود را دارد. در ادامه ببهترین زبان برنامه نویسی سال 2021 را به شما معرفی کنیم.

برنامه نویسی چیست؟

با این وجود چیزی که تقریبا در همه این زیرشاخه‌ها مشترک است، فرآیند نوشتن دستورالعمل‌ها به صورت کد است که معمولا به آن برنامه نویسی می گویند. این در قلب علوم کامپیوتر قرار دارد و به آن قدرت ایجاد و حذف چیزها را می دهد. با رسیدن تعداد زبان‌های برنامه نویسی موجود به عدد سه رقمی و از آنجا که هر شغل برنامه نویسی الزامات خاص خود را دارد، تشخیص اینکه برای آغاز مسیر کاری کدام زبان را باید یاد گرفت بسیار گیج کننده و دلهره آور است.

برای اینکه بتوانیم در انتخاب مسیر شغلیتان به عنوان برنامه نویس به شما کمک کنیم، در این مقاله لیستی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2021 را همراه با توضیحات فراوان برای شما آماده کردیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سطح برنامه نویسی

امروزه در جهان چندین زبان برنامه نویسی وجود دارد. هر کدام با هدف خاص خود و شامل مجموعه‌ای منحصر به فرد از کلمات کلیدی و نحوه نوشتار (سینتکس – Syntax) است که برای ایجاد دستورالعمل‌ها استفاده می‌شود. سطح پیچیدگی مفهومی هر زبان برنامه نویسی در متفاوت است. بنابراین باید توجه داشته باشید که هر زبان در یکی از دو دسته زیر طبقه بندی می‌شود:

 • زبان‌های سطح پایین
 • زبان‌های سطح بالا

زبان‌های سطح پایین

زبان‌های سطح پایین، انتزاع یا مفهوم را از سخت افزار ارائه می‌دهند و به صورت باینری یعنی 0 یا 1 نشان داده می‌شوند که دستورالعمل‌های ماشین هستند. زبان‌های سطح پایین بیشتر به عنوان زبان‌های سطح ماشین و زبان‌های سطح مونتاژ طبقه بندی می‌شوند. یعنی زبان‌هایی که عموما از آن‌ها برای کار با دستگاه‌ها و ماشین‌ آلات مکانیکی استفاده می‌شود.

زبان‌های سطح بالا

زبان‌های سطح بالا به ما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌هایی را بدون وابستگی به نوع رایانه بنویسیم. زبان‌های سطح بالا به این دلیل اینگونه نام گذاری شده‌اند که به زبان‌های انسانی نزدیک هستند و به راحتی قابل درک هستند. با این وجود هنگام کدنویسی با این زبان‌ها نیاز است که به منطق و سلسله مراتب توجه شود. برای ترجمه یک زبان سطح بالا به یک زبان سطح پایین به یک کامپایلر نیاز است تا بتواند دستورات یک زبان سطح بالا را به یک دستگاه بفهماند. علاوه بر این، زبان های سطح بالا از مزایای دیگری هم برخوردار هستند:

 1. زبان‌های سطح بالا به راحتی قابل یادگیری و به یاد سپردن هستند.
 2. زبان‌های سطح بالا قابل حمل هستند به این معنا که از ماشین و دستگاه مستقل هستند.

انواع زبان‌های برنامه نویسی

برنامه نویسی
.

5 مدل برنامه نویسی

حالا که معنای برنامه نویسی و سطوح مختلف آن را یاد گرفتیم، بیایید نگاهی به انواع مختلف زبان‌های برنامه نویسی بیندازیم.

1.زبان‌‌های برنامه نویسی رویه ای (Procedural Programming Languages)

این روش برنامه نویسی که از برنامه نویسی ساختاریافته مشتق شده است، مجموعه‌ای از رویه‌ها و مراحل ساختاریافته را برای ساخت یک برنامه مشخص می‌کند. مجموعه‌ای از دستورات را با تفکیک برنامه به متغیرها، توابع، دستورات و عملگرهای شرطی فراهم می‌کند. نرم افزارهای ویرایشگر برنامه نویسی یا محیط‌های برنامه نویسی (IDE) مختلف به کاربران کمک می‌کنند تا کد برنامه نویسی را با استفاده از یک یا چند زبان برنامه نویسی توسعه دهند. برخی از این نرم افزارها عبارتند از:

 • ادوبی دریم ویور (Adobe Dreamweaver)
 • اکلیپس (Eclipse)
 • مایکروسافت ویژوآل استودیو (Microsoft visual studio)
 • بیسیک (BASIC)
 • سی (C)
 • جاوا (Java)
 • پاسکال (PASCAL)
 • فورتران (FORTRAN)

2. زبان‌های برنامه نویسی تابعی (Functional Programming Languages)

زبان برنامه نویسی تابعی یک الگوی برنامه نویسی است که در آن برنامه‌ها با اعمال و ترکیب توابع ساخته می‌شوند. این زبان بر اجرای عبارات و اعلان‌ها تاکید دارد. پایه و اساس برنامه نویسی تابعی «محاسبات لامبدا» است که از عبارات شرطی و بازگشت برای انجام محاسبات استفاده می‌کند. این زبان‌ها از عملیات تکرار مانند دستورات حلقه یا دستورات شرطی مانند «اگر … در غیر اینصورت…» پشتیبانی نمی کند. برخی از برجسته ترین زبان های برنامه نویسی تابعی عبارتند از:

 • هسکل (Haskell)
 • اس ام ال (SML)
 • اسکالا (Scala)
 • اف شارپ (F#)
 • ام ال (ML)
 • اسکیم (Scheme)

3. زبان‌های برنامه نویسی شی گرا (Object-oriented Programming Language – OOPs)

این الگوی برنامه نویسی بر اساس «اشیا» است یعنی در آن داده‌ها به شکل فیلدها (قسمت‌ها) و کد به صورت رویه‌ها است. OOP ها ویژگی‌های بسیاری مانند مفهومی بودن، کپسوله سازی، چند ریختی (یا پلی مورفیسم)، وراثت ، کلاس‌ها و اشیا را ارائه می‌دهند. در برنامه نویسی شی گرا، کپسوله سازی قاعده اصلی است زیرا تضمین می‌کند که کدها امن خواهند بود. برنامه نویسی شی گرا همچنین بر قابلیت استفاده مجدد کد با استفاده از مفهوم وراثت و چند ریختی تاکید دارد زیرا این ویژگی‌ها منجر به پیاده سازی کد‌ بدون تغییر مقدار زیادی از آن می‌شود. بیشتر زبان‌های چند پارادایمی شی گرا هستند. برخی از این زبان‌ها عبارتند از:

 • جاوا
 • ++C
 • #C
 • پایتون (Python)
 • جاواسکریپت (Javascript)

4. زبان های برنامه نویسی اسکریپت نویسی (Scripting Programming Languages)

همه زبان‌های اسکریپت نویسی زبان ‌های برنامه نویسی هستند که به مرحله ترجمه و کامپایل شدن (compilation) نیاز ندارند و بیشتر تفسیر می‌شوند. دستورالعمل‌ها برای یک اجرا در یک محیط خاص نوشته می‌شوند. این زبان‌ها بیشتر در نرم افزارهای تحت وب، مدیریت سیستم، بازی‌ها و فایل‌های چندرسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای ایجاد پلاگین و افزونه برای برنامه های موجود از اسکریپت نویسی استفاده می‌شود. برخی از زبان‌های محبوب اسکریپت نویسی عبارتند از:

 • زبان‌های اسکریپت نویسی سمت سرور: Javascript ، PHP و PERL.
 • زبان‌های اسکریپت نویسی سمت کاربر: Javascript ، AJAX ، Jquery
 • مدیریت سیستم: Shell ، PERL ، Python
 • رابط لینوکس: BASH
 • توسعه وب: Ruby

5.برنامه نویسی منطقی (Logic Programming)

در این حالت الگوی برنامه نویسی تا حد زیادی بر اساس منطق رسمی استوار است. این زبان به دستگاه نمی گوید که چگونه کاری را انجام دهد اما محدودیت‌هایی را برای کارهایی که باید انجام دهد در نظر می‌گیرد. PROLOG ، ASAP (برنامه نویسی تنظیم پاسخ) و Datalog زبان‌ های اصلی برنامه نویسی منطقی هستند که به وسیله آن‌ها قواعدی در قالب کلاس‌ها نوشته می‌شوند.

بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2021 کدامند؟

لاراول
معرفی 10 زبان برنامه نویسی برتر درسال 2021

1.پایتون (Python)

پایتون بدون شک در راس این لیست است. این زبان به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در ابتدا پذیرفته شده است. برای افرادی که تازه از سال 2021 به علم کامپیوتر ورود کرده‌اند و حتی برای کسانی که تجربه کدنویسی به این زبان را دارند، پایتون چیزی است که تمام برنامه نویسها با آن راحت خواهند بود. پایتون یک زبان برنامه نویسی سریع، آسان برای استفاده و نصب است که به طور گسترده‌ای برای توسعه نرم افزارهای مقیاس پذیر تحت وب استفاده می‌شود.

این زبان یک نحو یا سینتکس خلاقانه و آسان دارد که باعث شده تا این زبان به گزینه‌ای محبوب در بین مبتدیان و حرفه‌ای‌ها تبدیل شود. زیبایی پایتون در تنوع بالای این زبان نهفته است، چراکه پایتون تقریبا در همه جا قابل استفاده است. خواه بخواهید روی برخی از برنامه‌های پشتیبان یک وب سایت یا یک اپلیکیشم موبایل کار کنید، یا بخواهید روی برخی از کارهای مرتبط با علم داده کار کنید، پایتون همیشه یک گزینه حیاتی و آماده در دسترس شماست.

سایت‌ها و نرم افزارهایی مانند یوتیوب، اینستاگرام، پینترست و سروی مانکی (SurveyMonkey) همگی با استفاده از پایتون ساخته شده‌اند. Python کتابخانه‌های فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و جامعه توسعه دهنده‌هایی که با پایتون کدنویسی می‌کنند، بسیار بزرگ و گسترده است. این زبان برنامه نویسی یک نقطه شروع عالی برای مبتدیان است. بسیاری از استارت آپ ها از پایتون به عنوان چارچوب اصلی بک اند (backend) خود استفاده می‌کنند و این فرصت بزرگی را برای توسعه دهندگان پایتون ایجاد می‌کند. در اینجا یک نمونه از سینتکس زبان پایتون را مشاهده می‌کنید:

2.جاوا (Java)

جاوا همیشه یکی از گزینه‌های محبوب در سازمان‌های بزرگ بوده و برای دهه‌ها به همین ترتیب باقی مانده است. جاوا به طور گسترده‌ای برای ساخت نرم افزارهای تحت وب در مقیاس سازمانی استفاده می‌شود. جاوا به عنوان زبانی بسیار پایدار شناخته می‌شود و بسیاری از شرکت های بزرگ برای انجام کارهای خود از این زبان استفاده می‌کنند. اگر به دنبال شغل مبتنی بر توسعه در یک سازمان بزرگ هستید، جاوا زبانی است که باید یاد بگیرید.

جاوا همچنین به طور گسترده‌ به منظور توسعه اپلیکیشن‌های اندروید استفاده می‌شود. امروزه تقریبا هر شغلی به یک اپلیکیشن‌ اندروید نیاز دارد به این دلیل که در سراسر جهان میلیاردها کاربر اندروید وجود دارد. با توجه به این واقعیت که گوگل یک چارچوب عالی برای توسعه اندروید مبتنی بر جاوا به نام اندروید استودیو (Android Studio) ایجاد کرده است، فرصتی بزرگ در اختیار توسعه دهندگان جاوا قرار گرفته است.

3.C++/C

زبان C یا ++C به نوعی جزو ملزومات زندگی هر برنامه نویس هستند. تقریبا تمام سیستم‌های سطح پایین مانند سیستم عامل‌ها، سیستم‌های پرونده‌ای و غیره با زبان C یا ++C نوشته شده‌اند. اگر می‌خواهید یک برنامه نویس در سطح سیستم باشید، ‌ C یا ++C زبان‌هایی هستند که باید به آن‌ها تسلط داشته باشید. ++C نیز به دلیل سریع و پایدار بودن بسیار مورد استفاده برنامه نویسهایی قرار می‌گیرد که می‌خواهند از دیگران یک گام جلوتر باشند. ++C همچنین چیزی به نام STL یا کتابخانه الگوی استاندارد (Standard Template Library) را در اختیار برنامه نویس‌ها قرار می‌دهد. STL مجموعه‌ای از کتابخانه‌های آماده استفاده برای ساختارهای مختلف داده، عملیات حساب و الگوریتم‌ها است. سرعت این زبان‌ها و برخورداری آن‌ها از کتابخانه‌های قوی، این دو زبان را به گزینه‌ای محبوب در میان برنامه نویس‌ها تبدیل کرده است.

زبان‌های C یا ++C به دلیل برخورداری از مجموعه وسیعی از کتابخانه‌ها و ماهیت پایدار خود، در زمینه های مختلف مانند توسعه بازی‌های رایانه‌ای، گرافیک رایانه‌ای ، واقعیت مجازی و موارد دیگر نیز کاربرد بسیاری دارد. شرکت هایی مانند انویدیا ، گوگل ، مایکروسافت و اپل اغلب در جستجوی توسعه دهندگان زبان‌های C یا C++ هستند.

4.جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی فرانت اند (frontend) است. این زبان برای طراحی نرم افزارهای تعاملی فرانت اند استفاده می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که بر روی دکمه‌ای کلیک می‌کنید و در اثر آن کلیک یک پنجره برایتان باز می‌شود، این منطق از طریق جاوا اسکریپت پیاده سازی و اجرا می‌شود.

این روزها، بسیاری از سازمان‌ها (به ویژه شرکت های نوپا) از NodeJS استفاده می‌کنند که یک محیط مبتنی بر جاوا اسکریپت است. Node.js به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا از جاوا اسکریپت برای اسکریپت نویسی سمت سرور استفاده کنند تا اسکریپت‌ها در سمت سرور اجرا شده تا قبل از ارسال صفحه به مرورگر کاربر، محتوای صفحه وب تولید شود. از این رو با جاوا اسکریپت می توانید از یک زبان برنامه نویسی واحد برای اسکریپت های سمت سرور و سمت کلاینت استفاده کنید. اگر در استارت آپ مورد علاقه خود به دنبال یک شغل پردرآمد،‌بدردبخور و جالب در حوزه فناوری و IT هستید، باید یاد گرفتن جاوا اسکریپت را بطور جدی در نظر بگیرید.

5.زبان برنامه نویسی گو (Go)

Go یا گولانگ (Golang) یک زبان برنامه نویسی است که توسط گوگل ساخته شده است. گو بگونه‌ای فوق‌العاده شرایط چندنخی را برنامه برنامه نویس‌ها فراهم می‌کند، بنابراین توسط بسیاری از شرکت‌هایی که کار خود را با استفاده از سیستم‌های توزیع شده انجام‌ می‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در استارت آپ های سیلیکون ولی از زبان Go بسیار استفاده می‌شود. با این حال، این زبان هنوز توسط شرکت‌های هندی و استارتاپ‌ها مورد پذیرش و استفاده واقع نشده است. کسانی که مایل به پیوستن به یک استارت آپ مستقر در سیلیکون ولی و متخصص در سیستم‌های مرکزی هستند باید بر گولانگ تسلط داشته باشند.

6.R

زبان برنامه نویسی R یکی از رایج ترین زبان ‌های برنامه نویسی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و یادگیری ماشین است. برای توسعه الگوریتم های قدرتمند یادگیری ماشین، زبان R یک فریم ورک عالی و کتابخانه‌های داخلی بسیار خوبی را در اختیار برنامه نویس‌ها قرار می‌دهد. در عین حال زبان برنامه نویسی R برای محاسبات آماری عمومی و همچنین گرافیک نیز استفاده می‌شود. R توسط شرکت‌ها به خوبی پذیرفته شده است. هر شرکتی که نیاز داشته باشد تا مجموعه وسیعی از داد‌ه‌هایش مورد تجزیه و تحلیل و تصویرسازی قرار بگیرند به به دنبال توسعه دهندگان مسلط به زبان برنامه نویسی R خواهد بود. کسانی که می‌خواهند به یک تیم تجزیه و تحلیل از یک سازمان بزرگ بپیوندند قطعا باید R را یاد بگیرند.

7.سوئیفت (Swift)

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه نرم افزارهای iOS استفاده می‌شود. دستگاه‌های مبتنی بر iOS هرروزه محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. به عنوان مثال آیفون که مبتنی بر سیستم عامل iOS است، سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده و رقابت سختی را با اندروید در پیش گرفته است. اگرچه Flutter (دارت) و React Native نیز گزینه هایی برای توسعه iOS هستند، اما سوئیفت همچنان بیشترین گزینه مورد استفاده است. بنابراین کسانی که می‌خواهند به کاربران سیستم عامل iOS خدمتی ارائه دهند باید برنامه نویسی با زبان سوئیفت را بیاموزند.

8.PHP

پی اچ پی یکی از محبوب ترین زبان‌ های برنامه نویسی بک اند است. اگرچه PHP دائما در رقابتی سخت با پایتون و جاوا اسکریپت قرار دارد، اما بازار IT هنوز به تعداد زیادی از توسعه دهندگان PHP نیاز دارد. این زبان همچنان توسط شرکت‌های بزرگ از جمله فیسبوک ، یاهو و ویکی پدیا استفاده می شود. هنوز تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان PHP در بازار وجود دارد ، زیرا بسیاری از وبسایت‌ها (به ویژه وردپرس) در سراسر وب با استفاده از PHP کار می‌کنند. بنابراین، PHP همچنان به عنوان یک زبان برای یادگیری در سال 2021 انتخاب بسیار خوبی است. اگر می‌خواهید به عنوان یک توسعه دهنده بک اند به سازمان‌های منظم و قدرتمند بپیوندید باید یادگیری زبان PHP را جزو اهداف کاری خود قرار دهید.

در ضمن، اگر قصد یادگیری این زبان پولساز و پرکاربرد را دارید میتوانید در دوره ورود به دنیای php شرکت کنید تا مسیر شغلی خود را به عنوان یک برنامه نویس PHP موفق شروع کنید.

اگر با این زبان در حد مبتدی آشنایی دارید و تا حدی می‌توانید با این زبان کار کنید،‌ به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای ارتقا و پیشرفت علمی و شعلی خود، سری به دوره آموزش php پیشرفته همیار آکادمی بزنید.

9.سی شارپ (C#)

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی عمومی است که توسط مایکروسافت ساخته شده است و به دلیل حمایت از مفاهیم برنامه نویسی شی گرا در دهه 2000 به شهرت رسید. زبان C# به طور گسترده برای برنامه نویسی بک اند، ساخت بازی‌های کامپیوتری یا بازی‌های موبایل (با استفاده از موتور بازی سازی Unity)، ساخت اپلیکیشن‌های موبایل و نرم افزارهای ویندوز و موارد دیگر استفاده می‌شود.

از آنجا که زبان سی شارپ از مایکروسافت ویژوال C++ کمک می‌گیرد یکی از بهترین گزبنه‌ها برای توسعه نرم افزارهای ویندوز، اندروید و iOS است. سی شارپ استخوان بندی بک اند چندین وب سایت معروف مانند بینگ، دل (Dell)، ویژوال استودیو (Visual Studio) و مارکت واچ (MarketWatch) را تشکیل می‌دهد.

10.متلب (MATLAB)

متلب یک زبان برنامه نویسی اختصاصی است که متعلق به شرکت مث ورکز (MathWorks) است که در اواسط دهه 1980 معرفی و ارائه شد. این بنا به طور خاص برای استفاده توسط دانشمندان و مهندسان ساخته شده است. متلب ابزاری برای تجزیه و تحلیل آماری است که در صنایع مختلف برای تجزیه و تحلیل داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. متلب در صنعت تصاویر رایانهای و پردازش تصویر نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از کجا شروع کنیم؟

علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار هر دو از شناخته شده ترین بخش‌ها در صنعت فناوری محسوب می‌شوند. محبوبیت این رشته‌ها بدون هیچ گونه نشانه‌ای از افول در آینده نزدیک، هرروز رو به افزایش است. با این حال، علم کامپیوتر خود یک حوزه بسیار گسترده است و برای سازگاری با شرایط دنیای امروز مهم است که بدانید سر انگشتان را در کدام زبان‌های برنامه نویسی قرار می‌دهید.

تمام زبان های ذکر شده در بالا از محبوب ترین و پر کاربردترین زبان های برنامه نویسی هستند و قطعا ارزش یادگیری را دارند اما این شما هستید که باید علایق خود را بدانید و سبک کاری خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید بازی موبایل یا بازی کامپیوتری بسازید، یا اینکه به تحلیل داد‌ه‌ها علاقمندید و یا اگر به برنامه نویسی وب تمایل دارید، ما بهترین گزینه‌ها را برای هرکدام از این موارد به شما معرفی کردیم.

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

محصولاتمقالات سایت

TOP
حساب شما
No products in the cart.