برنامه نویسی آسان می شود با GitHub Copilot

برنامه نویسی
فرشاد کاظمی

فرشاد کاظمی

یکی از ویژگی های کیبور های هوشمند گوگل این است با توجه به هوش مصنوعی و تاریخچه کلمات تایپ شده موقع تایپ به شما کلمه پیشنهادی را نمایش میدهد!

آیا واقعا برنامه نویسی آسان می شود؟

امروزه زبان های برنامه نویسی بسیار زیادی وجود دارد و هرکس یک یا چند چندین زبان برنامه نویسی را کار میکند.تمامی برنامه نویسان دوست دارند هنگام نوشتن دستورات برنامه نویس خود از درست کار کردن کد مطلع بشوند بنابراین از ادیتور های قدرتمند برای اینکار استفاده میکنند، امروزه تمامی ادیتور های برنامه نویسی یک خاصیت Auto Complete دارند و این قابیلت بسیار مفید واقع شده است ولی این قابلیت توانایی زیادی ندارد برای مثال این قابلیت کاملا شبیه به کیبورد گوگل است که وقتی شما درحال تایپ کرده یک کلمه و یا یک دستور هستید به دنبال دستوراتی میگردد
که حروف تایپ شده در آن وجود داشته باشد ، اما امروز تکنولوژی چدیدی آمده که قابلیت پیشنهادی آن بیشتر از یک کلمه و یا نام دستور باشد:
شرکت بزرگ گیت هاب با همکاری شرکت Open AI ابزاری به نام Copilot رو برای برنامه نویس ها توسعه داده است که فراتر از Auto Complete موجود در ادیتور های مختلف هست و توانایی نوشتن کامل کد های یک تابع را دارد و کد ها را به برنامه نویس پیشنهاد میدهد.

نویسی با GitHub Copilot
این ابزار به صورت افزونه برای ویرایشگر کد VS Code عرضه شده و بر مبنای هوش مصنوعی Codex شرکت Open AI کار میکنه که خودش مشتق شده از هوش مصنوعی معروفGPT-3 هست و با استفاده از کدهای در دسترس عموم تمرین داده شده.

این ابزارهای خطوط قبل و بعد کد موردنظر، کدهای نوشته شده در گذشته توسط کاربر و همچنین نام تابع و کامنت های نوشته شده برای اون تابع رو انالیز میکنه و کد مناسب برای اون تابع رو به برنامه نویس پیشنهاد میده. در نتیجه این ابزار روی کدهایی که هر قسمت از کد توسط یک تابع کوچک انجام میشن، بهتر عمل میکنه.
به طور مثال وقتی برنامه نویس تابعی با نام send_tweet بنویسه، این هوش مصنوعی با استفاده از کدهایی که قبلا یاد گرفته،
کدی کامل رو به برنامه نویس پیشنهاد میده که با اون میشه از طریق API توییتر، توییتی رو ارسال کرد!
گیت هاب گفته این ابزار قرار نیست جایگزین برنامه نویس ها بشه بلکه کمک کننده اونها هست و به اون به چشم تکامل pair programming نگاه میکنه که در اون دو برنامه نویس روی یک کد کار میکنن و اشکالات همدیگه رو پیدا میکنن.اما به جای اینکه نفر دوم شخص واقعی باشه، تنها یک هوش مصنوعی هست.

گیت هاب

گیتهاب همچنین گفته این ابزار میتونه به برنامه نویس ها کمک کنه تا بتونن بدون خوندن کامل داکیومنت های یک کتابخونه، از امکانات اون استفاده کنن.برنامه نویس میتونه پیشنهاداتی که این ابزار میده رو بررسی کنه و در صورت مناسب نبودن به پیشنهاد بعدی بره یا کلا پیشنهادات اون رو رد کنه. این انتخاب ها باعث میشن این ابزار بتونه در اینده پیشنهادات بهتری بده.این ابزار در حال حاضر از زبان های برنامه نویسی پایتون، جاواسکریپت، تایپ اسکریپت، روبی و گو پشتیبانی میکنه اما گیت هاب گفته که کدهایی که ابزار پیشنهاد میده لزوما در همه موارد قابل اجرا نیستن و برنامه نویس باید اونهارو بررسی و اصلاح کنه.

نتیجه ای که میتوان گرفت اینکه به مرور زمان و با بهره گیری از هوش مصنوعی برنامه نویسی آسان می شود و شاید نسبت به گذشته سختی و پیچیدگی های آن کمتر و کمتر شوند!

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

مقالات سایت

TOP
حساب شما
No products in the cart.