وردپرس 404

ارور ۴۰۴ وردپرس یکی از خطاهای رایجی است که برای بیشتر سایت‌های وردپرسی رخ می‌دهد. زمانی که آدرس صفحه یا صفحاتی از سایت به اشتباه در مرورگر وارد شده باشد یا به هر دلیلی مشکلی در یافتن صفحه و نمایش آن پیش بیاید خطای ۴۰۴ در وردپرس نمایش داده خواهد شد که در این صورت باید اقدام به بررسی کنید ببینید اولاً مشکل از کجاست و سپس بر اساس آن اقدام به رفع ارور ۴۰۴ وردپرس کنید.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که ارور ۴۰۴ وردپرس چیست و در شرایط گوناگون مثل خطای ۴۰۴ بعد از تغییر پیوند یکتا در وردپرس چگونه باید مشکل را برطرف کنیم. اگر شما هم با این خطا مواجه شده‌اید، تا انتها برای رفع این مشکل با ما همراه باشید.

 

آموزش رفع ارور ۴۰۴ وردپرس

همانطور که اشاره شد خطای ۴۰۴ وردپرس در زمانی که به هر دلیل آدرس صفحه مورد نظر با مشکلی مواجه شود رخ می‌دهد. این مشکل می‌تواند در هر صفحه‌ای از سایت رخ دهد که شامل نوشته‌ها، برگه‌ها، دسته‌بندی، محصولات و حتی پیشخوان وردپرس نیز می‌تواند باشد.

رایج‌ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن خطای ۴۰۴ در وردپرس می‌شوند شامل موارد زیر هستند.

  • وارد کردن آدرس اشتباه در مرورگر که در این صورت مشکل از سمت سایت نبوده و جای نگرانی ندارید.
  • خراب شدن فایل htaccess. وردپرس با نصب افزونه یا ایجاد تغییرات در سرور
  • تغییر پیوندهای یکتا در وردپرس و عدم فعال سازی ریدایرکت ۳۰۱
  • قرنطینه شدن فایل های حیاتی سایت (بدلیل باگ امنیتی) توسط فایروال سرور و هاستینگ

حال که با دلایل به وجود آمدن خطای ۴۰۴ وردپرس آشنا شدید، در ادامه به معرفی روش‌های مختلف رفع این خطا در وردپرس به شکل‌های مختلفی روی سایت آنلاین و لوکال هاست می‌پردازیم.

رفع ارور ۴۰۴ وردپرس در سایت

وقتی خطای ۴۰۴ در وردپرس رخ می‌دهد بسته به قالبی که از آن استفاده می‌کنید، صفحه‌ای با ظاهر متفاوت نمایش داده می‌شود. اما در هر صورت که حالت معمول ان است، عدد ۴۰۴ در محتوای صفحه قابل مشاهده بوده و پیغامی مبنی بر پیدا نشدن صفحه مورد نظر نمایش داده می‌شود.

دلیل بیشتر اینکه کلیه پست‌های وردپرس با ارور ۴۰۴ مواجه می‌شوند به خراب شدن فایل htaccess. برمی‌گردد. این خرابی می‌تواند به دلایل متعددی از جمله تغییر دادن، دسترسی دادن به سایر افزونه‌ها برای درج کد و… رخ دهد که به دلیل ناهماهنگی پیش آمده کدها به درستی درج نشده و با صفحه not found مواجه می‌شویم.

در این حالت کاری که باید برای برطرف کردن خطا کنید اصلاح فایل htaccess. است. شما برای این ار دو راه دارید. در روش اول می‌توانید به کمک خود وردپرس این کار را انجام دهید و در روش دوم می‌توانید به صورت دستی با قرار دادن کدها این فایل را اصلاح کنید.

برای روش اول کافی است مشابه تصویر زیر به منوی تنظیمات> پیوندهای یکتا در پیشخوان وردپرس مراجعه کنید. بدون اینکه تغییری در گزینه‌های پیوند یکتا ایجاد کنید به پایین صفحه رفته و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

رفع ارور 404 وردپرس

با انجام این کار فایل htaccess. قبلی حذف شده و فایل جدید با ساختار درست ایجاد می‌شود. اگر این کار را انجام دادید و مشکل همچنان پا برجا بود، وارد مسیر public_html در هاست خود شده و سپس نام فایل htaccess. را به نام دیگری همچون htaccess-old. تغییر دهید. سپس مجدداً همین کار را تکرار کنید.

در روش دوم می‌توانید مستقیما کدهایی که باید در فایل htaccess. قرار دهید را با ویرایش کردن این فایل اصلاح کنید. برای این منظور کافی است کدهای زیر را به این فایل که در مسیر public_html هاست قرار دارد، با کدهای موجود جایگزین کنید. دقت داشته باشید که این فایل جزو فایل‌های مخفی وردپرس است که در صورت استفاده از هاست سی پنل باید از طریق دکمه settings تیک گزینه show hidden files را فعال کنید.

 

 
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

در صورتی که تا اینجا موفق به رفع مشکل نشدید، لازم است بدانید که در پوشه‌های /wp-content/ و /wp-includes/ که در مسیر public_html هاست قرار دارند نیز فایلی با نام htaccess. قرار دارد که می‌توانید کدهای فوق را نیز به آنها اضافه کرده و بررسی کنید که خطا برطرف شده است یا خیر!

رفع خطای ۴۰۴ وردپرس در لوکال هاست

گاهی اوقات این خطا در لوکال هاست وردپرس رخ می‌دهد که دلیل ان به ساختار پیوند یکتا وردپرس بر می‌گردد. به دلایلی که برنامه‌های لوکال هاست مثل زمپ سرور و ومپ سرور دارند باید از پیوند یکتای پیشفرض وردپرس در لوکال هاست استفاده کنید. در صورت استفاده از پیوند یکتا که بر اساس نام یا سایر گزینه‌ها باید همه نوشته‌ها با صفحه ۴۰۴ مواجه خواهند بود.

کافی است طبق تصویر بالا به مسیر تنظیمات> پیوندهای یکتا در پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و گزینه ساده را برای پیوندهای یکتا انتخاب کنید.

رفع خطا ۴۰۴ بعد از نصب بسته نصبی

یکی از مواردی هم که خطا ۴۰۴ زیاد در ان رخ می‌دهد به محض نصب بسته نصبی قالب وردپرس است. اگر بعد از نصب بسته نصبی با این خطا مواجه شدید، کافی است به همان حالتی که در روش اول توضیح داده شد خطا را رفع کنید.

یعنی یک بار روی دکمه ذخیره تغییرات در پیوندهای یکتا کلیک کرده یا اینکه کدی که معرفی کردیم را به فایل htaccess. اضافه کنید.

آموزش ریدایرکت ۴۰۴ به صفحه اصلی وردپرس

یکی از راه‌هایی که برای استفاده در صفحه ۴۰۴ کاربردی به نظر می‌رسد ریدایرکت کردن صفحات ۴۰۴ به صفحه اصلی سایت است. برای این کار کافی است از افزونه All 404 Redirect to Homepage برای این کار استفاده کنید.

آموزش حل خطای ۴۰۴ با قرنطینه فایل های سایت توسط فایروال سرور

حالت دیگری که ممکن است سایت وردپرسی خطای ۴۰۴ داده شود قرنطینه شدن بعضی از فایل های سایت مثل index.php می باشد. که این قرنطینه توسط فایروال های سرور به ظن آسیب پذیر بودن سایت شما پس از اسکن صورت می پذیرد. در این حالیت شما به هیچ قسمت سایت دسترسی ندارید حتی بخش مدیریت یا داشبورد!

حال راه حل چیست؟ ابتدا باید با ارتباط با پشتیبانی هاستینگ خود بخواهید موارد که احتمالا باعث قرنطینه شدن توسط فایروال شده است را به شما معرفی کنند و بعد از آن شما اقدام به رفع مشکلات امنیتی احتمالی در کد های خود کنید و سپس نتیجه را به هاستینگ بگید. حال یا خودتان میتوانید بعد از اصلاح یا حذف فایل های آسیب دیده سایت را مجدد راه اندازی کنید یا با ارتباط با هاستینگ مسئاله را حل و فصل نمایید.

نظر خود را بیان کنید